Rodinný recept na domácu štrúdľu

Autor: Alena Šlezingerová | 24.11.2012 o 19:06 | Karma článku: 9,46 | Prečítané:  1210x

Špecialistkou na najlepšiu štrúdľu bola vždy naša stará mama a pochybujem, že tu jej niekedy nejaká prekoná. Vždy sme chodili pomáhať. Chystať, čistiť jabĺčka, odkôstkovať višne, pomlieť mak, či orechy. No cesto chystala ona, pozorovali sme ju, učili sa, ale viete ako to je. Ťažko zapisovať recept, ak sa robí niečo „od oka“, miesi sa tak – „treba mať v ruke...“

A tak sa stalo, že keď nám v lete babka umrela, s ňou odišla aj nádej, že sa pod jej dozorom naučíme jej umeniu štrúdľovej majsterky. Ale skúšame, metódou pokus omyl si aj pri tejto činnosti spomíname na ňu, ktorá bola srdcom nielen našej kuchyne.

Tak aj dnes padlo rozhodnutie piecť. A čo? No predsa štrúdľu J

Mamka zamiesila cesto, kúpila tvaroh, nachystal sa mak, čistili sa jablká i hrušky, sekali orechy. Kuchyňou sa niesli vône domova. A hoci sa tento článok volá „recept" nechce vás učiť piecť koláče.

Prečo je  to rodinný recept? To vysvetlím hneď. Príčiny sú dve. Jedna to, že sa snažíme zachovať recept, ktorý nám odovzdala babka. Druhou je spôsob prípravy - pečie celá rodina. Mamka prebrala hlavnú úlohu, ale my s bratom tiež pridávame svoje asistentské služby a skúšame svoje sily vo vymýšľaní, či inovovaní plniek. K tradičným pridávame to, čo myslíme, že by mohlo byť chutné.

A tak sa znovu niekoľko generácii stretá v jednej kuchyni. Spoločne strúhame, miešame, varíme, vymýšľame a teraz aj spomíname. Štrúdľa už navždy bude v mojej mysli evokovať  milujúce objatie starej mamy, jej skvelé koláče a v každom prípade najúžasnejšiu štrúdľu akú som kedy jedla. A hoci sme napiekli a chutilo, no ešte stále to nie je ono babuľka. Na teba budeme navždy s láskou spomínať a to nielen pri štrúdli.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Van der Bellen nevyhral, to len populizmus porazil sám seba

Miloš Zeman sa tešil predčasne. Ukazuje sa, že víťazstvá radikálov či populistov nie sú ani v dnešnej dobe samozrejmosťou.

KOMENTÁRE

Renzi dal sám sebe mat. Dostala ho aj Európa?

Taliansky výsledok je politicky nepomerne ďalekonosnejší než rakúsky.

SVET

Taliansky premiér Renzi po prehre v referende podá demisiu

Hlasovanie zaznamenalo vysokú účasť.


Už ste čítali?