Spomienky na Noc v knižnici

Autor: Alena Šlezingerová | 11.10.2013 o 18:59 | (upravené 11.10.2013 o 19:15) Karma článku: 4,31 | Prečítané:  263x

Aj keď leto je už definitívne za nami, až teraz prišiel čas dať na papier spomienky na jednu z vydarených letných akcií. Tak tu je opis nášho putovania po stopách Jula Verna.

Stred prázdnin už po druhý rok patril zábavno-náučnému podujatiu pre deti - noc v knižnici. Po prvom ročníku nesúcom sa v téme rozprávok. Tento ročník objavoval dobrodružstvá v duchu Jula Verna. Trochu zabudnutého autorá skvelých dobrodružných príbehov.

Po stopách Jula Vernea

Hurá do stredu zeme

cestou ne - cestou.

Dnes za pánom Vernom

prázdninovou  vychádzkou.

Barón z hradu v Karpatoch

stráži tajomstvo.

Kométa je znamením

nášho priateľstva.

Jedna parta jeden svet

pod hladinu do mora

dvadsať tisíc míľ,

päť týždňov v balóne

je celá kopa chvíľ.

My dvojročné prázdniny

podľa Jula Verna,

zvládneme za jednu noc

s priateľmi, zábavou

po stopách knižných hrdinov.

Súťažná hra na miestnom ihrisku a jeho okolí, ktoré pre nás symbolizovalo samotný Tajomný ostrov, nasledovala hneď ako sa zišlo celé osadenstvo.

Potom sa deti rozdelili do súťažných družstiev a vybrali sa bojovať v 12 rôznych disciplínach. Každé stanovisko bolo aspoň náznakom  inšpirované nejakým Verneho románom. Pri jeho realizácii pomáhali skvelí a ochotní mladí zo Slepčian, ktorí nezištne venovali svoj voľný čas deťom pre radosť a obohatenie.

 

Ako pravý stroskotanci sme zachraňovali v búrke veci z lode a potom si skúšali svoju pamäť napísaním zoznamu, čo všetko tam bolo. Lovili sme ryby, a aj tie papierové mali cenu zlata. Stavali sme plť s kusov kartóna, ktoré do seba v určitom poradí pasovali, aby sme sa mohli plaviť po divokom Orinocu . Skúšali sme svoju pozornosť a orientáciu, hľadaním názvov Verneoviek skrytých v prírode. Postavili sme si prístrešok - aj keď to bol len domček z kariet. Kreslili sme divoké neznáme zvery, hľadali sme čo najviac stratených minci z pokladu. Učili sme sa spolupracovať, či už pri úteku od domorodcov, ktorí nás zviazali nohami k sebe, alebo keď nás oslepil neznámi jed a iba jeden v družstve zostal vidieť, ktorý nás musel priviesť do bezpečia. Snažili sme sa zachrániť od smädu, hoci nám zostala na prenos vody jediná nádoba a to lyžička. Skúšali sme si zapamätať, čo najviac informácii zo zoznamu ukrytého na strome. S deťmi kapitána Granta sme si zasúťažili, kto skôr dopraví loptičku v náročnom teréne do cieľa.

Potom nasledovalo malé občerstvenie a vyhodnotenie súťaže, ocenenie najlepších. Potom sme si spoločne zahrali balónovú vojnu i naháňačku. Sily sme si doplnili spoločnou opekačkou spojenou so skvelým rozprávaním pri ohni a večerné prítmie sme využili na napínavú skrývačku.

Večer sme sa zahrali ešte vnútri najrôznejšie hry. No a potom sa už deti začali pomaly ukladať do spácakov, aby si aspoň trošku pospali, hoci prežité dobrodružstvá, im len ťažko dali zavrieť oči. A to ešte očakávali posledné nočné dobrodružstvo. Nočnú cestu Tajomným ostrovom, ktorú musel absolvovať každý sám, aby dokázal svoju odvahu a stal sa právoplatným objaviteľom všetkých druhov dobrodružstiev a dostal titul „Dobrodruha".

Ráno nás ešte vítali spoločné raňajky. Plný zážitkov sa každý mohol pobrať domov, tešiac sa na nové dobrodružstvá, ktoré ešte len majú prísť...

 

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ Vladimír Soták, ktorý obhajoval Plavčana, sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.

Archívny rozhovor

Dejepisár: Aké poučenie plynie z 21. augusta? Žiadne

Je nám jedno, čo bolo v roku 1968, tvrdí Urban.


Už ste čítali?