Vianočná skladačka

Autor: Alena Šlezingerová | 27.12.2013 o 11:09 | (upravené 27.12.2013 o 22:15) Karma článku: 5,30 | Prečítané:  369x

Vianoce sú sviatkami pokoja a lásky...ale ako to vidíme všade naokolo niekedy sa to podobá viac na stres, námahu a nákupné šialenstvo... No musí to tak byť?

Tlak, ktorý na nás kladie mediálne okolie, je silný. No nemusíme sa mu dať ovládnuť. Ja osobne mám rada prípravy na sviatky, vymýšlanie darčekov, hladanie drobností, výrobu ozdôb a proste všetko tie maličkosti, čo tvoria atmosféru okolo Vianoc.

Vždy sa teším na tie večery pred sviatkami, keď sa baby z rodiny stretneme a pri zvuku vianočných kolied spoločne pečieme. Vo vzduchu sa vznáša vôňa vianočných korení, popíjamé domáci punč, smejeme sa, spomíname. To sú pre mňa Vianoce.

Keď sa stretneme všetky, už väčšinou dospelé vnúčatá a spoločne zdobíme stromček u dedka, lebo stále je to ten stromček, ktorý symbolizuje to spoločné, z ktorého vychádzame. To sú pre mňa Vianoce.

Vtedy, keď sa na štedrý deň doobeda stretneme s deťmi, ktoré sa chystajú obísť celú dedinu a každému domu popriať požehnané sviatky a odovzdať betlehemské svetlo, ktoré priniesli skauti do každého kúta Slovenska. To sú pre mňa Vianoce.

Spoločné pečenie vianočných koláčov, čakanie na cesto, mletie maku a orechov, robenie vianočných pupáčkov, či vianočky. Sledovať ako sa cesto mení na malé dobrôtky, ktoré budú súčasťou vianočného jedálneho lístka. Vôňa, ktorá sa mieša s vôňou ihličia. To sú pre mňa Vianoce.

Keď aj napriek neprítomnosti snehu, vzduch sa tak zvláštne  ligoce a nie je to len množstvom svetielok ožiarujúcim tmu navôkol. To sú pre mňa Vianoce.

Aj rodinná návšteva cintorína, pred tým ako zasadneme pri štedrovečerný stôl, aby sme si spomenuli na tých, ktorý ich už nemôžu tráviť s nami. A hoci s nádychom smútku, predsa je to, čo robí Vianoce.

Vtedy, keď spoločne prestierame stôl, keď za každými dvermi nenápadne šuchoce papier pri balení darčekov a každý ich chce čo najnenápadnejšie dopraviť pod stromček, pre potešenie blízkych. A vonkoncom pri tom nezáleží na ich cene. To sú pre mňa Vianoce.

Ak v pokoji zasadneme k prestretému stolu, kde sa tak ako už roky predtým, pri svetle sviec modlíme pred jedlom, ktoré nám bolo požehnané. Keď spoločne krájame jabĺčko, natierame oblátky medom, či naberáme vianočnú šošovicu. To sú pre mňa Vianoce.

Keď hoci sme už vyrástli z destských nohavíc, predsa sa s radosťou usádzame okolo stromčeka a odbaľujeme darčeky a tešíme sa z radosti v očiach okolosediacich. Keď v pozadí idú Tri oriešky pre Popelku. Keď spoločne umývame riad. Ak čakáme na ostatných, ktorý prídu večer, aby sme si popriali vzájomne požehnané sviatky. Keď si pripijeme na zdravie celej rodiny. Keď hráme hry a bavíme sa pri čakaní na polnočnú. To sú pre mňa Vianoce.

Keď rodina v nočnom tichu kráča do chrámu a čaká, kedy sa za zvuku zvonov a organu rozsvietia svetlá nad betlehemom. Keď pri slávení omše, vkladáme do modlitieb vďaky za všetkých, čo nám robili počas roku dobré skutky. Keď prosíme, za posilnenie naších slabostí a potešenie naších bôlov. Keď v melódii tichej noci sa spoja hlasy všetkých prítomných. Keď v polnočnej tme každý každému praje poženané sviatky.  To sú pre mňa Vianoce.

Keď návštevy nie sú len povinnosťou, ale najmä radosťou. Keď sa takmer každý snaží byť lepším. Chcem, aby sme sa  dokázali takto správať celým rokom.  To je moja Vianočná túžba a prianie.

Vianoce sú také, ako si ich samy urobíme. To čomu dávame prednosť, tak nám robí prostredie, v ktorom žijeme. Nech to, čo spievame vo vianočných piesňach, sa stane súčasťou každodenných dní vám prajem v tomto vianočnom čase, keď chceme byť viac ako inokedy človek človeku blízko.

Nech Vianoce nie sú iba slovo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ Vladimír Soták, ktorý obhajoval Plavčana, sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.

Archívny rozhovor

Dejepisár: Aké poučenie plynie z 21. augusta? Žiadne

Je nám jedno, čo bolo v roku 1968, tvrdí Urban.


Už ste čítali?