Zbohom Katka...

Autor: Alena Šlezingerová | 31.12.2013 o 18:36 | (upravené 1.1.2014 o 11:14) Karma článku: 12,69 | Prečítané:  2437x

Koniec roka sa nesie v znamení bilancovania, hodnotenia, obzerania sa do minulosti a prianiami do budúcnosti. Tento rok si uzávierku nechala na nás a jediné prianie Ti zostalo želať - nebo.

Dnes sme sa v posledný deň roku 2013 rozlúčili so skvelým človekom. S našou Katkou. Rodina, pokrvná i tá duchovná, priatelia a známy sa stretli, aby odprevadili niekoho výnimočného na cestu, ktorú musí prejsť každý sám. Lúčiť sa posledný krát nie je nikdy jednoduché a nech sa na to pozeráte akokoľvek - vždy je tam nádych smútku - veď je to predsa ľudské.

No dnešná rozlúčka nebola iba o smútku a zúfalstve. Spolu s nimi tam bola nádej a radosť. Poviete ako sa to dá skombinovať. Jednoducho. Pri rozlúčke s človekom, ktorý prežil život plný lásky a obety a odišiel pripravený, v nádeji na večnosť v nebi. Táto viera dáva silu pozostalým spomínať nielen so smútkom, ale aj s úsmevom a kar zmeniť na stretnutie priateľov.

Katka by mala 75 rokov, čo svedčí o tom, že mala mnoho možností vo svojom živote. Pracovala roky a zdravotná sestra a na zdravotnej škole aj učila. Potom sa rozhodla, svoj život zasvätiť pomoci kňazovi, pomáhala vo farnosti, viedla spevokol, modlila sa, pozvbudzovala.

Po smrti tohto kňaza, rozmýšľala, čo ďalej. Don Bosco a jeho spiritualita jej bola vždy blízka a preto sa po dôkladnom uvážení a príprave stala Saleziánkou spolupracovníčkou. O dne svojho prísľubu sa vyjadrovala ako o jednom z najkrajších v živote. A o ostatných saleziánoch ako o svojej rodine. A naozaj, zapadla aj napriek vyššiemu veku, veľmi rýchlo a dobre, akoby bola súčasťou spoločenstva vždy. Rozdávala svoj optimizmus, pokoru a mladé srdce aj napriek zdravotným ťažkostiam. Vždy mala vľúdne slovko, úsmev. Zaujímala sa o ľudí okolo a to nie len tak naoko. Ak ona povedala, že sa bude modliť, človek sa mohol spolahnúť, že k modlitbe pridá aj obetu svojích bolestí.

Keď sa po amputácii nohy učila v rehabilitačnom stredisku chodiť s protézou, bola vtedy sedemdesiatnička, vzorom a povzbudením, nielen pre ostatných pacientov, ale aj personál. Toľko entuziazmu, trpezlivosti a odhodlania, tam tak často nevidia. A ani tu nemyslí, len na seba. Povzbudzuje pacientov ku sviatostiam, spolu s nimi sa modlí ruženec. Evanielizovala svojím životom a priťahovala osobným príkladom.

Po čase by ste neverili, že ku chôdzi jej okrem paličiek pomáha aj skrytá pomocníčka. Choroby prijímala s pokorou a aj naďalej žila život lásky a obety. Jej prítomnosť vyhladávali všetky vekové kategórie, čo sa koniec koncou ukázalo i dnes pri jej "drevenom spacáku" ako ona vravela. Slová nedokážu opísať Katku dokonale, apoň ja to nedokážem, ale jedno je isté. Tí, ktorí ju poznali, si spomienku na ňu budú vždy s láskou uchovávať vo svojom srdci.

Prišli sme nie plakať a zúfať, prišli sme vzdať úctu Žene, ktorá svojím tichým životom našla miesto v srdciach mnohých. A prišli sme povedať ani nie tak zbohom ako skôr dovidenia.

Dovidenia v nebi - Katka.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

S Dankom vraj poslanci SNS nehovorili, koaličná rada bude v piatok

Predseda SNS vraj esemeskou oznámil, že jeho ministri na rokovanie vlády tak skoro neprídu.

DOMOV

Soták nie je jediným podnikateľom, ktorý zachraňoval politikov

Veľkopodnikateľ sa k situácii v školstve už vyjadrovať nechce.

KOMENTÁRE

Spotený Plavčan, Kysučan v maskáčoch. To je výsmech

Pričasto sa na úvod diskusie dozvieme, že niekto ráčkuje.


Už ste čítali?